Hand-Tools.com: Buck 110 Slim Select Lockback OD knives BU110ODS2
Buck 110 Slim Select Lockback OD knives BU110ODS2
Buck 110 Slim Select Lockback OD knives BU110ODS2Buck 110 Slim Select Lockback OD knives BU110ODS2
view engraving
view embroidery
Buck BU110ODS2 Item Description:
The Buck Knives 110 Slim Select Lockback OD, model BRK-BU110ODS2, provides the renowned performance of the classic 110 in a lighter, more pocket-friendly design. This knife features a durable, corrosion-resistant 420HC stainless steel blade, known for its ease of sharpening and exceptional edge retention, along with an olive drab (OD) green nylon handle for a secure grip. Its lockback mechanism ensures safe and reliable blade deployment and closure, making this Slim Select a dependable companion for everyday carry and outdoor adventures. The convenient pocket clip allows for easy and discreet carry, proving this knife is a testament to Buck's commitment to quality and functionality. 4.88" (12.4cm) closed. 3.75" (9.53cm) stonewash finish 420HC stainless clip point blade. OD green checkered glass filled nylon handle. Thumb stud. Pocket clip. Boxed.